Sołectwo Nogowczyce

Administracja

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Krainy geograficzne

"Krainy geograficzne" Nogowczyc

Rozmieszczenie krain geograficznych Nogowczyc

LEGENDA:

1. Podgoj                                                                     10. Pański Stołwek

2. Za Szosejom                                                          11. Parzynć

3. Opołlonki                                                                12. Pod Dymbym

4. Piołsecznik                                                             13. Za Nojgebałerym

5. Zołposty                                                                 14. Pod Jarzymbinom

6. Utrata                                                                     15. W Końcie

7. Pnie                                                                         16. Pod Sosnom

8. Szyroke                                                                  17. Gliniołk

9. Na Wygonie

 

1. Podgoj

Jest to niewielkie wzniesienie, na którego szczycie znajduje się mały lasek (gaj). Zbocza          tego wzniesienia pokrywają pola uprawne. Mieszkańcy nazwali tę okolicę "pod gajem", lecz      z biegiem czasu gwara śląska zmieniła nazwę na "Podgoj".

2. Za Szosejom

Nazwa ta pochodzi od niedawna. Jak sama mówi, okolica ta znajduje się za główną drogą przebiegającą przez Nogowczyce.

3. Opołlonki

Ziemie w tym miejscu były bardzo ubogie. Posiane tam zboża nie dawały żadnych plonów. Jedynymi roślinami jakie wyrastały były chwasty. Nie nadawało się to na zbiory, więc                  rolnicy wypalali co roku te pola. Nazwa wzięła się od wypalania tych terenów.

4. Piołsecznik (Sandgruba)

Jest to miejsce, gdzie jest od dawna wydobywany piasek. Nazwa "Sandgruba" pochodzi z języka niemieckiego.

5. Zołposty

Dawno temu znajdował się tam staw i mała zapora. Nazwa wzięła się od tej zapory               (zapusta). Również tutaj odegrała rolę gwara, nazywając to miejsce "Zołposty". Obecnie         staw jest zasypany i znajdują się tam pola. Inna nazwa tego miejsca to "Za Ałerym", jest        ona związana z ostatnią posesją państwa Auer, która znajduje się na drodze do tych pól.

6. Utrata

Legenda mówi, że bardzo dawno temu znajdowała się tam karczma. Ludzie pijąc tam               alkohol obrażali Boga. W końcu Bóg nie wytrzymał i karczma zapadła się pod ziemię wraz z bawiącymi się w niej ludźmi. Nazwa "Utrata" wzięła się od utracenia tej karczmy.

7. Pnie

Kiedyś znajdował się tam las. Mieszkańcy Nogowczyc za poleceniem Growa (właściciel ziem      w Nogowczycach) wykarczowali dużą część tego lasu pod pola uprawne. Po ściętych                  drzewach pozostały pnie, które nie zostały wydobyte z powodu wybuchu I wojny światowej. Dopiero w okresie trwania II wojny ludzie zaczęli wydobywać te pnie na opał. Miejsce te          wzięło swoją nazwę od pni, które były tam przez kilkanaście lat. Obecnie cały ten obszar zajmują pola uprawne.

8. Szyroke

Jest to duży, płaski teren, na którym znajdują się pola uprawne. Ludzie nazwali tak to                miejsce, ponieważ są tam duże i szerokie pola.

9. Na Wygonie

Jest to polna droga prowadząca do "Szyrokego". Dawniej ta droga prowadziła do majątku pana Growa w Błotnicy Strzeleckiej.

10. Pański Stołwek

W tym miejscu dawno temu znajdował się niewielki staw. Należał on do Growa. Dawniej           ludzie nazywali tę okolicę "Staw od pana", lecz z biegiem czasu nazwa ta przekształciła się         na "Pański Stołwek".

11. Parzynć

Jest to mała polana i staw w centrum wsi, gdzie dawniej ludzie przychodzili poić i paść zwierzęta. Dziś jest to prywatny staw.

12. Pod Dymbym

W tym miejscu bardzo dawno temu rósł około 300-letni dąb. Otaczały go pola. Nazwa              wzięła się od tego dębu, który, jak mówią mieszkańcy, swoimi konarami przykrywał część         tego terenu.

13. Za Nojgebałerym

Nazwa tych pól wzięła się od tego, że pola te znajdują się za posesją państwa Neugebauer.

14. Pod Jarzymbinom

Ta opowieśc również wiąże się z ogromnym i starym drzewem. Jak sama nazwa wskazuje,          w tym miejscu rosła bardzo duża jarzębina.

15. W Końcie

Nazwa tego miejsca wzięła się od tego, że pola te znajdują się w kącie lasu.

16. Pod Sosnom

Opowieść ta ma podobną treść co miejsce "Pod Dymbym". W tym miejscu rosła bardzo              duża i stara sosna. Rosła ona sama w szczerym polu. Rolnicy nie mogli jej ściąć, ponieważ leśniczy czerpał z niej szyszki na nasiona. Po pewnym czasie sosna uschła i ją ścięto.

17. Gliniołk

Nazwa ta pochodzi od miejsca, w którym dawniej wydobywano glinę. Obok tego wyrobiska został zbudowany piec do wypalania cegły. Obecnie znajdują się tam zabudowania                  państwa Paszek.

 

Opracowała: Dominika Leszczyna

 

Znajdź na stronie:

Przydatne telefony:

Ankieta

Co sądzisz o naszej stronie?
 

.................................................................Copyright © 2011-2019, Strona internetowa Nogowczyc, Wszystkie prawa zastrzeżone................................................................


Projekt i realizacja: MICHAŁ IBROM