Sołectwo Nogowczyce

Administracja

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Tradycje i zwyczaje w Nogowczycach
Spis treści
Tradycje i zwyczaje w Nogowczycach
Po naszymu
Po polsku
Wszystkie strony

Tradycje i zwyczaje

 

  • Szkubanie pierza

Najczęściej odbywa się to w zimie. Skubie się gęsie pierze na pierzyny lub poduszki. Po wieczorach baby schodzą się do jednego

domu, w którym właśnie skubią. Podczas darcia, opowiadają różne historie, które przeżyły same, albo od kogoś innego słyszały. Przy takim skubaniu to szło narobić tyle „klachow”, że się w głowie nie mieści.

  • Wielkanoc

Podczas wielkoczwartkowej mszy zaczyna się post. Dzwony nie mogą dzwonić, aż do soboty wieczorem. W tym czasie ministranty mają klekotki, którymi klekoczą w kościele i na Anioł Pański. W wielki piątek rano chłopcy idą dokoła wsi z „klapaczkami” i klekocą na Anioł Pański. Jak tradycja karze przed wschodem słońca trzeba się obmyć w pobliski rzeczce, a gospodarz musi iść z palmowymi krzyżykami zrobionymi w niedzielę palmową na pole. Cały dzień jest post, więc nie wolno dużo jeść. Wieczorem się idzie do kościoła na liturgia wielkiego piątku. W wielką sobotę ksiądz cały dzień święci pokarmy w kościele, a ludzie przychodzą aby się pomodlić przy bożym grobie. Na wieczór jest liturgia wielkiej soboty. Na tej mszy mogą już dzwonić dzwony i śpiewa się radosne Alleluja. Kończy się też post.W niedzielę po powrocie z kościoła jest uroczyste śniadanie z pokarmami poświęconymi dzień wcześniej. Ostatnim dniem świąt jest tzw. Śmingus-dyngus, inaczej lany poniedziałek. W tym dniu chłopcy odwiedzają domy, w których mieszkają młode dziewczyny. Dziewczyny te są polewane wodą, starsze panie perfumami. W zamian za to chłopcy dostają kolorowe pisanki.

  • Żniwne

Jest to pierwsza niedziela w październiku. Jest to dzień w którym dziękuje się Bogu za udane żniwa. Każda wieś należąca do parafii robi koronę ze słomy i pokarmów, które rolnicy zebrali podczas  żniw. Parafie przynoszą też pełne kosze pokarmów, które zostawiają księdzu. Jest także przynoszony symboliczny bochenek chleba i gałązka winogron, na pamiątka ciała i krwi pana Jezusa. Na koniec mszy jest śpiewane dziękczynne „Tedeum Laudamus”.

  • Dni Krzyżowe

W naszej parafii są to trzy dni, bo należą do niej trzy miejscowości: Nogowczyce, Jaryszów i Sieroniowice. W czasie mszy idzie procesja do wszystkich wiejskich krzyży. Podczas tej procesji ksiądz święci domy i pola. U nas w Nogowczycach nie ma kościoła więc msza jest odprawiana przed kapliczką.

  • Różaniec

Jest jeszcze taka tradycja, że co roku w miesiącu październik mieszkańcy wsi, gromadzą się w kapliczce i tam odprawiają różaniec i modlą się. Takie nabożeństwo trwa około godziny. W maju też są odprawiane podobne nabożeństwa do Matki Bożej nazywa się to    „ Majowe”.

  • Polter Abend

Jest to wieczorem dzień  przed weselem. Do domu młodej pani przychodzą przebierańcy, oraz zaproszeni goście. Przebierańcy trzaskają szkło, rzucają plewy, a młoda para musi to posprzątać. Przebierańców i gapiów częstuje się kołaczem, oraz wódką weselną. Zabawa trwa do północy, bo „młodzi” muszą wyspać się przed następnym, weselnym dniem.

  • Muzykalność w naszej wsi

Starsze kobiety z naszej wsi, które znały dobrze język niemiecki, należały do zespołu „Tęcza” ze swoją siedzibą  w Jaryszowie. Jeździły one po całym Śląsku i przedstawiały swój program. Co roku uczestniczyły w regionalnym przeglądzie zespołów ludowych w Walcach, gdzie zajmowały czołowe miejsca. Swoje umiejętności pokazywały także za granicą (Niemcy, Czechy, Austria).

  

Znajdź na stronie:

Przydatne telefony:

Ankieta

Co sądzisz o naszej stronie?
 

.................................................................Copyright © 2011-2019, Strona internetowa Nogowczyc, Wszystkie prawa zastrzeżone................................................................


Projekt i realizacja: MICHAŁ IBROM